Member’s achievements at the 2023 Shows and Sales were celebrated at the Kerry Hill Annual Dinner, at Hollins Hall Hotel in Yorkshire on 11th November.   Prizes were awarded by outgoing President Mr John Owens of the Woodhouse 2 Flock.

Cwm Whitton Trophy for most points gained during show season 

 Andrew Fisher – Nidderdale Flock (172 Points)

Wrotham Trophy for most points in Any Other Breed classes during the show season.

 Yvonne Brown – Dodford Flock (121 points)

John Brick Perpetual Challenge Cup for Ram of the Year

S John & Family – Old School Flock – Fencoat Ram (19 Points)

Kingswater Cup for most points gained at National Show 

J&P Owens – Woodhouse 2 Flock (12 points)

Young Handlers Centenery Challenge Cup and Glyn Owens Shepherd \

Age 10 and under Champion – Amelia John (28 points)
Reserve Champion – Henri John (20 points)

Ludlow sale 

Haresgreen Challenge Trophy – Champion Overall

J & P Owens – Woodhouse 2 Flock – Woodhouse 2 Class Act

Downwood Perpetual Challenge Cup – Champion Male 

J & P Owens – Woodhouse 2 Flock – Woodhouse 2 Class Act

Wenham & Elliott Trophy – Champion Female

K Esler & E Simmons – Kingswater Flock – Kingswater Carri Ann


GW Roberts Ludlow Sale cup – Best price pen 3 males

J & P Owens – Woodhouse 2 Flock

Penybont Anthony Morris Cup – Best turned out 

J Rowe & T Webb – Downwood Flock (Ewe Lambs)

Carlisle Sale 

A Brimble Trophy – Overall Champion

J & P Owens – Woodhouse 2 Flock – Woodhouse 2 Carlisle

Reserve Champion 

J & T Webb – Downwood Flock – Downwood Dodger

Carlisle Trophy – Best oppostite sex to Champion

R & J Price – Pentrentant Flock – Ewe Lamb

Melton Mowbray 

Overall Champion

D & K Whybrow – Cardington Flock 

Reserve Champion

M Fenemore – Fencoat Flock

2024 Society Calendar

January – Chris Adamson – Whitfield Flock

February – Rebecca Duncan – Drumhead Flock

March – Chris Adamson – Whitfield Flock

April – Rebecca Duncan – Drumhead Flock

May – Rebecca Duncan – Drumhead Flock (Winner)

June – Chris Adamson – Whitfield Flock

July – Sophie Macgill – Coull Flock

August – T Edwards-Hulme – Farriers Flock

September – Rebecca Duncan – Drumhead Flock

October – Sophie Macgill – Coull Flock

November – Sophie Macgill – Coull Flock

December – Chris Adamson – Whitfield Flock

To view the calendar click here calendars can be purchased by contacting Linda Bull.